۱۶:۲۸:۲۷ - جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
ثانیه به ثانیه تا احیا ساعت تبریز
ساعت ساز پیشکسوت تبریزی گفت: هیچ ناممکنی وجود ندارد، ثانیه به ثانیه تا احیا ساعت تاریخی تبریز تلاش خواهیم کرد.

کرار تاریخ بار دیگر سپری شدن روزهای پر التهابی را در این کهن شهر نشان می دهد، لحظه ها انگار برای گذشتن از هم پیشی گرفته اند تا بگذرد این ساعت های دلگیر و سرد زمستان.

انگار آدم های این شهر را کوک کرده اند تا مانند عروسک های کوکی فقط از کنار هم بگذرند و دمی را برای شنیدن حرف های هم نداشته باشند، زمان باهم بودنمان در قلب تبریز باز ایستاده و تنها به حرکت های جهت دار ما خیره مانده، خیره نگاه می کند، حتی توان لب گشودن را هم ندارد و صدای قدیمی اش به گوشمان نمی رسد، انگار دست زیر چانه گذاشته و با آهی که از ریسه های آهنین‌ اش برخواسته منتظر است تا دستی به روی غبار گرفته اش بکشیم.

واپسین روزهای پاییز بود که دیگر صدایش در شهر نپیچید، ایستاد و بعد از ۸۴ سال نظاره گر بودن را انتخاب کرد تا ببیند آیا سکوت این پیر تاریخ را خواهیم شنید یا نه؟

یار دیرینش دست از کار و نگهداری از آن برداشت، او هم خسته است از حرکت های جهت داری که به هر سمتی می روند الاّ به سمت نفس های خش دار این دستگاه زمان که عمراش برای ثبت لحظات این مردمان گذشته است.

عمارت تاریخی شهرداری تبریز، دو ماه است که طنین زنگ ساعت را در جان خود منعکس نکرده و ریسه های آهنین آن سنگینی روزها و لحظه ها را بر دوش می کشد و منتظر است.

بالاخره پس از دو ماه حرکتی در اتاق فکر شهرداری تبریز انجام شده و با همفکری اتحادیه ساعت سازان تبریز، گروهی خبره از دل تبریز برای تعمیر این ساعت پیر آلمانی معرفی شده اند تا دستی بر روی پیرش بکشند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب