۱۸:۳۹:۲۵ - سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
۵ کشور ‌طرف برجام ‌‌هیچ اقدام جدی اقتصادی برای ایران نکردند / اقتصاد کشور به ‌ثبات رسید‌
معاون اول رئیس جمهور گفت: انتظار ما از پنج کشور دیگر طرف برجام این بود که پای کار بایستند و فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌های آمریکا را جبران کنند، اما در این مدت هیچ اقدام جدی اقتصادی و کار موثری انجام ندادند.

اسحاق جهانگیری عصر امروز ‌در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان البرز با بیان اینکه ایران حافظ امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز بوده و خواهد بود، اظهار داشت: ‌از امنیت این منطقه با جان خود حفاظت خواهیم کرد و اجازه نمی‌دهیم‌ که منطقه دچار ناامنی شود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اقدام کشور انگلستان در دزدیدن نفتکش ایران افزود:‌ همه کشورها کم کم به این باور خواهند رسید که نمی‌توان با ملت ایران با زبان زور صحبت کرد.

وی با بیان اینکه انگلیسی‌ها به بهانه‌های واهی کشتی ایران را دزدیدند و بردند، تصریح کرد: ‌پس از آن فهمیدند که ما اگر بخواهیم اقدامی انجام دهیم، ده‌ها دلیل قانونی وجود دارد که بتوانیم کشتی‌های آنها را متوقف کنیم.

‌جهانگیری ‌با اشاره به نقش پراهمیت جمهوری اسلامی ایران در مبارزه و از بین بردن گروه تروریستی داعش خاطرنشان کرد:‌ کدام یک از کشورها حاضر شدند نیروهای خود را به کمک مردم عراق و سوریه اعزام کنند‌ جز ایران و چه کشوری قادر بود که در مقابل داعش بایستد.

معاون اول رئیس جمهور ده‌ها ائتلاف برای مقابله با داعش تشکیل دادند اما هیچ یک از این ائتلاف‌ها نقشی در از بین بردن داعش نداشت، تصریح کرد: ‌رئیس جمهور آمریکا نیز در تبلیغات انتخاباتی خود اعلام کرد ایران ‌با داعش مبارزه می‌کند.

وی با بیان اینکه کشورهای زورگو باید بدانند که پررویی و گستاخی در مقابل ایران عکس‌العمل خواهد داشت، گفت: اما اگر با زبان احترام و گفتگو با ایران تعامل کنند خواهند دید که نتایج خوبی در برخواهد داشت.

‌جهانگیری با بیان اینکه امروز ظالمانه‌ترین تحریم‌های تاریخ علیه ملت ایران اعمال شده است، اظهار داشت:‌ امروز ظلم مضاعفی علیه ملت ایران درحال انجام است زیرا ایران اقداماتی در تضاد با قوانین بین‌المللی انجام نداده ‌که این تحریم‌ها هزینه آن اقدامات باشد.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه ملت ایران براساس سابقه، تمدن و فرهنگ خود ثابت کردند که حتی پیچیده‌ترین مسائل را می‌توان از طریق گفتگو با دیگر کشورها بر سر میز مذاکره حل و فصل کرد، گفت: ایران با ۶ قدرت بزرگ دنیا به توافق رسید و به همه تعهدات خود در چارچوب برجام عمل کرد.

وی با بیان اینکه بر‌اساس تعهدات برجام آنجا که باید برخی اقدامات را تعطیل می‌کردیم و یا محدودیتی اعمال می‌کردیم همه را به صورت کامل انجام دادیم، تصریح کرد: ۱۴ گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی موید و تأیید‌کننده تعهدات ایران در چارچوب برجام است.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه اما در آمریکا به عنوان یکی از کشورهای طرف برجام با تغییر رئیس جمهور به همه مقررات و تعهدات پشت پا زدند، گفت: آنها تصورشان نیز این بود که با اعمال تحریم‌ها علیه ملت ایران، اقتصاد ایران دچار فروپاشی می‌شود.‌

جهانگیری با بیان اینکه اقتصاد کشور و بودجه ما حتماً از درآمدهای نفتی متأثر است خاطرنشان کرد: ‌ما در سال‌های اخیر اراده کرده‌ایم اتکاء اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی را کاهش دهیم، اما آمریکا تصور می‌کرد می‌تواند درآمدهای نفتی ما را به صفر رسانده و در نتیجه آن اقتصاد کشور را دچار بحران کند و همزمان از طریق جنگ روانی وسیع که در رسانه‌های خود علیه ایران به راه انداختند، مردم ایران را به خیابان‌ها کشانده و نتایج مورد نظر خود را به دست آورند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به این که بیش از یکسال از خروج آمریکا از برجام می‌گذرد یادآور شد: ما در این مدت از آمریکا انتظاری نداشتیم اما انتظار ما از پنج کشور دیگر طرف برجام این بود که پای کار بایستند و فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم های آمریکا را جبران کنند اما در این مدت هیچ اقدام جدی اقتصادی و کار موثری انجام ندادند.

‌جهانگیری با بیان این که به فضل الهی شوک‌های اولیه را تا حد زیادی کنترل کرده‌ایم و اقتصاد کشور به درجه ای از ثبات رسیده است، افزود: در کنار تحریم‌ها فرصت‌هایی برای کشور نمایان شد و نسل جوان کشور قابلیت ها و توانمندی های خود را به عنوان گنجینه‌ای عظیم آشکار کرد و ده‌ها، صدها و هزاران شرکت استارتاپی و دانش بنیان توسط نیروی جوان تحصیلکرده در کشور شکل گرفت که هر یک ازا ین استارتاپ ها امروز به سرمایه‌ای ارزشمند برای کشور تبدیل شده‌اند.

‌وی با تأکید بر اینکه مدیران استان‌ها باید از شرکت‌های استارتاپی و دانش بنیان حمایت کنند تصریح کرد: ‌این هنر نیست که یک تولیدکننده جوان که می‌خواهد فعالیت دانش بنیان انجام دهد را در پیچ و خم‌های اداری و سیستم بروکراسی کشور گرفتار کنیم.

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: ما مدیر شده‌ایم و مسئولیت پذیرفته‌ایم که گره از زندگی و کار مردم باز کنیم البته اقدامات ما باید در چارچوب قانون باشد و نباید به گونه‌ای از قانون برداشت و تفسیر کنیم که برای فعالان اقتصادی مانع‌تراشی شود بلکه باید با برداشت مثبت از قانون در صدد تسهیل امور آنها باشیم.

‌جهانگیری با بیان این که ‌به هر حال باید روزی به درآمدهای نفتی در کشور پایان می‌دادیم خاطرنشان کرد: باید مطالعه‌ای صورت گیرد که آثار نفت در توسعه کشور چه بوده است. درآمدهای نفتی فی نفسه مضر نیست، اما نحوه استفاده ما از این درآمدها منجر به توسعه کشور نشده است.

وی افزود: ما باید تلاش کنیم بودجه کشور را بدون نفت تنظیم کنیم و کاهش درآمدهای نفتی می تواند اتفاقی خیر برای کشور باشد و ما را به توسعه برساند.

‌جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که رسالت مدیران کشور در شرایط دشوار کنونی این است که مردانه پای اداره کشور بایستند گفت: باید از تمام وجود خود مایه بگذاریم و با همدلی و هماهنگی برای حل مشکلات مردم گام برداریم.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه اگر مردم ببینند مسئولان در این شرایط همدوش آنها و به دنبال حل مشکلات هستند صبوری می‌کنند گفت: پیام اصلی همه نهادها، مدیران و مسئولان به جامعه باید انسجام، همدلی و وحدت باشد.

‌جهانگیری با اشاره به بودجه ۴۴۷ هزار میلیارد تومانی تنظیم شده از سوی مجلس برای سال جاری و کاهش درآمدهای نفتی و نیز ضرورت حذف هزینه‌های غیرضروری گفت: استانداران مکلفند با هر دستگاهی که هزینه بی‌جا و بریز و بپاش دارد با قاطعیت برخورد کنند و در این زمینه با هیچ دستگاهی مماشات نخواهد شد.

معاون اول رئیس جمهور با بیان این که هنر مدیریت در شرایط سخت باید توانمندی خود را نشان دهد به اجرای برخی طرح های عمرانی نظیر تکمیل آزادراه تهران ـ شمال و بزرگراه همت اشاره کرد و گفت: هنر این است که با یافتن راهکارهای مناسب، طرح هایی که می تواند بخشی از مشکلات مردم را برطرف کند به اتمام برسانیم.

‌جهانگیری با تأکید بر اینکه اگر یک چهارم یارانه‌ای که در حوزه انرژی پرداخت می‌شود در بودجه بیاید تمام کسری‌ها برطرف می‌شود گفت: کشور در این شرایط نیاز به تصمیمات مهم دارد و تصمیمات مهم نیازمند تصمیم‌گیران و انسان‌های بزرگی است که نتیجه آن توسعه کشور خواهد بود.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب