پایگاه خبری دیلک

16:40:28 - سه شنبه 5 ارد 1396
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی خبر داد
خسارت ۲۵۴ میلیارد تومانی سیل به کشاورزی آذربایجان شرقی
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی از خسارت ۲۵۴ میلیارد تومانی جاری شدن سیل به بخش کشاورزی در استان خبر داد.

کریم مهریبه گزارش دیلک، کریم مهری در جمع خبرنگاران در این‌باره اظهار کرد: سیل در ۱۷ شهرستان، چهار منطقه شهری و ۱۶۳ روستا در مجموع به مبلغ ۲۵۴ میلیارد تومان خسارت وارد کرده که عمده خسارت وارده مربوط به شهرستان‌های تبریز، سراب، مراغه، عجب‌شیر و آذرشهر می‌باشد.

وی گفت: خسارت زیربخش زراعت در سطح ۱۸ هزار و ۵۷۴ هکتار به مبلغ ۷۲۲ هزار و ۹۷۴ میلیون ریال، زیربخش باغبانی در سطح ۴۲۰۴ هکتار و به مبلغ ۵۳۵ هزار و ۳۹۰ میلیون ریال (۲۱درصد خسارت)، خسارت به تأسیسات زیربنایی، کانال‌ها، جاده بین مزارع، آبیاری تحت فشار، قنوات به مبلغ یک میلیون و ۲۴۲ هزار و ۹۰ میلیون ریال (۴۲٫۹درصد از کل خسارت)، بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی اضافه کرد: خسارت در زیربخش دام و طیور نیز ۲۷۱۰ رأس دام سبک و سنگین تلف شده به مبلغ ۲۴ هزار و ۷۴۰ میلیون ریال، پنج هزار و ۱۳۵ کندوی زنبور عسل به مبلغ ۴۶۶۰ میلیون ریال و ۸۷ واحد اماکن دامی به مبلغ ۱۰ هزار و ۹۰۰ میلیون ریال است.

مهری با بیان این‌که، طبق گزارش بنیاد مسکن حدود ۷۵۰ واحد مسکونی خسارت دیده‌اند، یادآور شد: در مناطق روستایی، مسکن بدون اماکن دامی مفهومی ندارد، از این‌رو به همان تعداد که واحدهای مسکونی خسارت دیده‌اند بر اماکن دامی نیز خسارت وارد شده و لازم است که تسهیلات در نظر گرفته برای واحدهای مسکونی، برای اماکن دامی نیز لحاظ شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی با اشاره به اقدامات انجام شده پیش از وقوع سیل، اظهار کرد: اطلاع‌رسانی از طریق سایت خبری سازمان، اخطاریه‌های هواشناسی از طریق ارسال پیامک به بهره‌برداران ثبت شده در سامانه ثبت اطلاعات بهره‌برداران، آگاهی بخشی شرایط خطر به بهره‌برداران از طریق کارشناسان مستقر در پهنه و توصیه اقدامات ضروری انجام شده بود که از نتایج این اقدامات می‌توان به انتقال کندوهای عسل و تخلیه دام زنده چند گاوداری در محدوده خطر شهرستان ملکان نام برد.

وی یادآور شد: از ۱۸ هزار و ۵۷۴ هکتار اراضی خسارت دیده تنها ۲۴۰۰ هکتار تحت پوشش بیمه و از  ۴۲۰۴ هکتار سطح باغات خسارت دیده ۸۰۰ هکتار تحت پوشش بیمه بوده و از ۲۷۱۰ رأس دام خسارت دیده نیز ۵۵۰ رأس بیمه شده‌اند، کل مبلغ غرامت ارزیابی شده محصولات بیمه شده در مناطق خسارت دیده ۷۰۰ میلیارد ریال است که این مناطق از بابت غرامت سال زراعی قبل نیز ۸۰۰ میلیارد ریال از صندوق طلب دارند .

وی یادآور شد: با وضع موجود صندوق بیمه باید ۱۵۰۰ میلیارد ریال تنها به سطح خسارت بیمه شده به بهره‌برداران سیل زده پرداخت کند که پرداخت سریع این مبلغ غرامت که در واقع طلب بی‌منت سیل‌زدگان می‌باشد، ضروری است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رهبر تلگرام تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
  • تبلیغات