پایگاه خبری دیلک

0:50:07 - جمعه 10 دی 1395
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رئیس مرکز اطلاع‌رسانی محیط زیست آذربایجان شرقی:
هوای تبریز در آستانه سالم شدن/شاخص آلودگی هوا به ۱۰۷ رسید
رئیس مرکز اطلاع‌رسانی محیط زیست آذربایجان شرقی، با اشاره به اینکه با وزش باد و اقدامات کمیته اضطرار هوای تبریز در آستانه بازگشت به حالت سالم قرار دارد، گفت: ساعت پایانی عصر امروز شاخص آلودگی به ۱۰۷ پی اس آی رسید.

آلودگی هوابه گزارش دیلک، داوود قاسم زاده در گفت‌و‌گو با تسنیم، با بیان اینکه  شاخص آلودگی هوای تبریز تا ۱۸۲ پی اس آی رسیده بود، اظهار داشت: با وزش باد و اقدامات کمیته اضطرار آلودگی هوا، آلودگی به شکل چشمگیری کاهش یافت و هوا‌شناسی هم پیش‌بینی کرده که این وزش باد ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه امروز هشتمین روز هوای آلوده و ناسالم را پشت سر گذاشتیم، افزود: امیدواریم تا فردا با کاهش آلودگی تبریز به زیر ۱۰۰ پی اس آی وضعیت آلودگی هوای تبریز از ناسالمی و هشدار رد شده و روز به روز شاخص بهبود یابد.

به گزارش تسنیم، شاخص کیفی هوا (AQI) یا شاخص آلودگی هوا (PSI) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر منوکسید کربن، دی اکسیدگوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازون و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکروم‌تر و ذرات کوچک‌تر از ۲٫ ۵ میکروم‌تر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف هستند، تبدیل به یک عدد بدون واحد کرده و وضعیت آلودگی هوا را سطوح مختلف نمایش می‌دهد.

بر‌اساس شاخص آلودگی هوا، این شاخص از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم، ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رهبر تلگرام تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
  • تبلیغات