پایگاه خبری دیلک

15:30:31 - پنجشنبه 25 آذر 1395
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
وال استريت ژورنال بررسي کرد؛
دستور روحانی ژست سیاسی بود یا اقدامی عملی؟
ایران پیش از این نیز در اندیشه ساخت کشتی های پیشران هسته ای بوده است. یک مقام نیروی دریایی ایران در سال ٢٠١٢ اظهار داشت که فعالیت های مقدماتی برای ساخت زیردریایی های هسته ای شروع شده است.

%d8%ad%d8%b3%d9%86-%d8%b1%d9%88%d8%ad%d8%a7%d9%86%db%8cبه گزارش دیلک، روزنامه وال استریت ژورنال (آمریکا) در گزارشی به قلم “یسا فیچ” به تحلیل  دستور رئیس جمهور ایران برای ساخت سیستم پیشران هسته ای برای کشتی ها پرداخته است.

آقای حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، دستور ساخت سیستم پیشران هسته ای برای کشتی ها را صادر و این اقدام را واکنش به تمدید اخیر تحریم ها از سوی کنگره آمریکا توصیف کرد. خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، روز سه شنبه، گزارش داد آقای روحانی همچنین درخواست مطالعه برای تولید سوخت سیستم پیشران را مطرح و یک ضرب الاجل سه ماهه را برای ارائه گزارش پیشرفت در خصوص هر دوی این مراحل تعیین کرد.

کاخ سفید اظهار داشته است که این اعلام، ناقض توافق هسته ای با جمهوری اسلامی نیست که در سال گذشته با آمریکا و پنج قدرت دیگر جهانی منعقد شد. با وجود این، دستور آقای روحانی تنش های تازه ای را بر روابطی اعمال می کند که انتظار می رود با به منصب رسیدن رئیس جمهور منتخب دونالد ترامپ در ماه ژانویه دچار تنش بیشتر شود.

هنوز مشخص نیست که آیا این اقدام یک ژست سیاسی اصولاً برای آرام کردن مخاطبان داخلی برآشفته از تمدید تحریم ها بوده است یا آن که، ایران اقدام به ساخت کشتی های دارای سوخت هسته ای خوهد کرد. خبرگزاری ایرنا مشخص نکرده است که آیا ناوگان نیروی دریایی ایران برای استفاده از این سیستم تجهیز خواهند شد یا اورانیوم غنی شده در چه سطحی به عنوان سوخت آنها به کار گرفته خواهد شد. ایرنا تنها گزارش داده است که آقای روحانی دستور انجام فعالیت های مقدماتی فنی برای ساخت این سیستم را صادر کرده است.

به نقل از مقاله منتشره در ماه مارس از سوی پژوهشگران موسسه مطالعات بین المللی میدل بری ویژه مطالعات منع گسترش هسته ای مستقر در مونتری کالیفرنیا، بسیاری از کشتی های دارای پیشران هسته ای با سوخت اورانیوم غنی شده بالای ٩٠ درصد حرکت می کنند، ولی برخی از این کشتی ها در سطح جهان، از جمله در نیروی دریایی فرانسه، از اورانیوم غنی شده کمتر از ده درصد به عنوان سوخت هسته ای استفاده می کنند. استفاده از هر سطحی از اوانیوم غنی شده فراتر از ٣,۶ درصد نقض توافق هسته ای خواهد بود.

ایران پیش از این نیز در اندیشه ساخت کشتی های پیشران هسته ای بوده است. یک مقام نیروی دریایی ایران در سال ٢٠١٢ اظهار داشت که فعالیت های مقدماتی برای ساخت زیردریایی های هسته ای شروع شده است، ولی معلوم نیست این تلاش ها به چه نتیجه ای منجر شده است.

جرج مور، دانشمند فعال در موسسه میدلبری، می گوید سیستم پیشران مبتنی بر حداکثر سطح اورانیوم غنی شده در ایران به طور نظری، امکان پذیر است، ولی این اقدام در نهایت و به علت بزرگی حجم رآکتور و نیاز به سوخت گذاری مکرر در آن، غیرعملی خواهد بود.

او گفت: “این کار هرگز عملی نیست، ولی اگر کسی از پول نفت هنگفت برخوردار باشد و بخواهد مبالغ هنگفتی را بر روی این کار هزینه کند، اجرای آن امکان پذیر خواهد بود.”

منبع:آریا

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رهبر تلگرام تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
  • تبلیغات