پایگاه خبری دیلک

14:33:07 - شنبه 15 خرد 1395
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
انتقاد شدید داوود امیر حقیان نسبت به عملکرد شهردار تبریز؛
پروژه «آیتا» خلاف‌ اندر خلاف و تخلف محرز است/ بهتر نیست در مدیریت شهر تجدیدنظر کنیم؟
رئیس کمیسیون تحقیق و نظارت شورای شهر تبریز گفت: می‌خواهیم کلید شهر را به کسی دهیم که نمی‌تواند به سؤالات ساده پاسخ کامل دهد، مردم خودتان قضاوت کنید و بهتر نیست ما در مدیریت شهر تجدیدنظر کنیم؟

داوود امیرحقیانبه گزارش دیلک، سؤالات داوود امیرحقیان، عضو شورای شهر تبریز از شهردار این شهر در جلسات اخیر تبدیل به اولین پرسش رسمی این شورای شهر از بلدیه چی تبریز شده که حواشی متعددی در هفته‌های اخیر ایجاد کرده است. تمرکز عمده رسانه‌های استانی بر گفته‌های شهردار تبریز ما را بر آن داشت تا با پرسش‌کننده این سؤالات نیز گفت‌وگویی داشته باشیم و از میزان اقناع پاسخ‌های شهردار از وی پرسش کنیم.

داوود امیرحقیان که در این گفت‌وگو به‌صراحت از پاسخ‌های شهردار تبریز انتقاد می‌کند، به‌پای گفت‌وگوی تسنیم نشسته است.

اخیراً شما در یک ماه گذشته ۵ سؤال از شهرداری تبریز پیرامون عملکردش در ۲٫۵ سال گذشته از وی پرسیده‌اید که در هفته‌های اخیر موردتوجه فراوان مردم و رسانه‌ها قرارگرفته است، بهتر است از اینجا پرسش کنیم که چه شد که تصمیم به سؤال از صادق نجفی، شهرداری تبریز گرفتید؟
بنده چندین بار عرض کرده‌ام که باید در اینجا نیز طرح کنم این است که ما اعضای شورای شهر تبریز در شهریورماه سال ۹۲، در مراسم تحلیف خود به قرآن، قانون اساسی، ائمه اطهار (ع) و امام شهدا قسم یادکرده‌ایم که صادقانه و بدون منت به مردم خدمت کنیم، لذا در وضعیتی که اکنون به وجود آمده از ۲ حالت خارج نیست، یا ما باید پشتیبان حق بوده و در صف خلافکاران قرار نگیریم و یا اینکه با سکوت در صف خلافکاران قرار گیریم.

امروز روزی نیست که ساکت بنشینیم و اغماض و گذشت کنیم بلکه مطالبه مقام عظمای ولایت و مردم نیز همین است و ما مکلف به مشخص نمودن موضع خود هستیم که یا طرفدار مردم، در کنار مردم، با مردم و برای مردم هستیم و یا مدافع چند مسئول هستیم. باید این خط را جدا کرده و مشخص کنیم و همانا کسانی موفق هستند که مدافع حق و در کنار مردم هستند.

برخی این سؤالات شما را خصوصاً در چارت سازمانی و آیتا مشکل شهر نمی‌دانند، نظر شما دراین‌باره چیست؟
مشکلات متعددی در شهر تبریز در پروژه‌های فرهنگی و حمل‌ونقل و … وجود دارد که ما به این‌ها تسلط داریم، نیاز به حل آنان و شناخت کافی برای حل آن نیز وجود دارد. مثلاً در بحث مشکلات قطار شهری شورای شهر بودجه‌های مورد نیاز را تصویب کرده است و ما بر خط ۲ قطار شهری حساس شده‌ایم ولی رضایتی از مسیر حرکتی خط ۲ قطار شهری نداریم.

قطعاً مشکلات شهر صرفاً سؤالات ما نیست ولی این مشکلات می‌تواند به‌دست کسی حل شود که صادق و متخصص امور شهری باشد نه اینکه بدون تخصص شهرداری را به‌عنوان آزمایشگاهی برای یادگیری مدیریت شهری بداند. مدیری که دستور را می‌نویسند و در مقابل وی می‌گذارند نمی‌تواند مشکلات شهری را حل کند. مدیری که فرافکن بوده و نمی‌تواند پاسخ سؤالات ساده شورا را از مدیران خود جمع کرده و ارائه دهد، چگونه می‌خواهد مشکلات کلانِ شهری را حل کند؟

ما می‌دانیم این‌ها مشکل شهر نیست بلکه مشکل شهر در مدیریت ضعیف است که نمی‌داند با لیست مدیران شهرداری که به خارج سفرکرده‌اند، چگونه می‌خواهد مشکلات کلان‌شهری را حل کند؟ آیا با شعار  می‌توان مشکلات شهر را حل کرد؟ می‌خواهیم کلید شهر را به کسی دهیم که نمی‌تواند به سؤالات ساده پاسخ کامل دهد، مردم خودتان قضاوت کنید و بهتر نیست ما در مدیریت شهر تجدیدنظر کنیم؟
شهرداری
برای اولین بار در عمر شورای چهارم شهر تبریز شما چندین سؤال جدی را در صحن شورا از شهردار تبریز پرسیدید، بهتر است به‌صورت ریز وارد سؤالات شما و پاسخ‌های آقای نجفی شویم. اولین سؤال شما درباره چارت شهرداری تبریز بود، آیا تعلیق و نگاهی پیرامون این سؤال دارید؟
به این دلیل که جلسه علنی و با حضور اصحاب رسانه و مسئولین برگزار شد و بسیاری از مردم تبریز به علت کنترل ورود افراد و محدودیت فضا در صحن علنی نتوانسته بودند در جلسه حاضر شوند، وظیفه میدانم آنچه سؤال شد و آنچه در این زمینه لازم به توضیح می‌دانم را به سمع و نظر مردم عزیز برسانم.

سؤال اول من آخرین چارت سازمانی مصوب شهرداری کلان‌شهر تبریز است و جواب شهردار محترم این بود که در سال ۹۳ در سازمان شهرداری‌ها موضوعی در چارت سازمانی طراحی کرده‌اند که به‌صورت آزمایشی و پایلوت در شهر تبریز اجرایی شود و نامه‌ای در دی ۹۴ مبنی بر چارت پیشنهادی شهرداری با هماهنگی و موافقت مدیران استانی نوشتیم.

اما در چارت ارائه‌شده شهردار محترم، محلی که برای تائید و تصویب این چارت باید از سوی رئیس سازمان‌های شهرداری‌ها در آن چارت امضا می‌شد، خالی بود و تصویب نشده بود و بنده نیز همین چارت مصوب را می‌خواستم ولی متأسفانه با فرافکنی آقای نجفی در آخر گفت در پنج خرداد ۹۵، چارت تصویب و ابلاغ شد.

لذا این‌ها از ابتدا چارت مشخصی در این زمینه نداشتند و بدون اینکه چارت مصوب در زمان روی کار آمدن شهردار وجود داشته باشد، ایجاد پست سازمانی کرده بودند که از جمله آنها می‌توان به ایجاد ادارات کل اشاره کرد؛ مثلاً اداره کل حوزه شهردار، اداره کل املاک، اداره کل روابط عمومی، اداره بازرسی، اداره کل حراست و … .

حتی تا جایی پیش رفته بودند که پستی که در چارت پیشنهادی به نام معاونت اجرایی نداشتند، آن را نیز ایجاد کرده بودند و با اختصاص ساختمان و پرسنل و تجهیز امکانات برای این معاونت ایجاد کردند.

این‌ها قانونی بود؟!
همه این‌ها غیرقانونی بود. ماده ۵۴ قانون شهرداری‌ها آمده است «سازمان اداری شهرداری‌ها به نسبت بودجه و درآمد و حجم کار شهرداری از طرف شهرداری بااطلاع انجمن شهر تهیه و پس از تصویب وزارت کشور به‌موقع اجرا گذاشته خواهد شد.» یعنی تصویب وزارت کشور وجود نداشت و در سال ۹۲ چند ماه پس از روی کار آمدن آقای نجفی ابلاغ مدیر کلی برای افرادی زده‌اند.

چگونه ممکن است آقای نجفی در سال ۹۲ شهردار تبریز شود و با ایجاد ادارات کل جدید، در اول دی‌ماه سال ۹۴، نامه چارت سازمانی بنویسند؟! این کاملاً خلاف قانون بود و پاسخ‌های آقای شهردار در این زمینه غیرقانونی بوده است.

دومین سؤال شما درباره تعداد پرسنل شهرداری، توسط آقای نجفی در پاسخ به سؤال دیگر آقای اسوتچی مطرح شد…
بله گزارشات شهردار محترم این است که در سال ۹۴ ماهیانه ۳۶ میلیارد تومان به کارکنان حقوق پرداخت می‌شود و بحث نیز این است که بایستی مشخص شود که این مقدار پول به چه کسانی پرداخت می‌شود، چگونه پرداخت می‌شود و در چه سقفی؟ فرقی نیز نمی‌کند نیروهای شهرداری رسمی، بیمه‌ای، کار معین، تأمین نیرو و شرکتی باشد و ما باید به دلیل پرداخت بالای ماهیانه حقوق این‌ها را بدانیم.

نزدیک ۶۰ درصد درآمد نقدی شهرداری صرف حقوق و مزایا می‌شود و اگر این روند به جلو برود ما روزی می رسد که نمی‌توانیم برای مردم شهر تبریز یک متر آسفالت نیز بکشیم و به این دلیل اهمیت فراوانی دارد. ما که سؤال تخصصی نپرسیده‌ایم؛ صرف عدد و رقم را از شهرداری پرسیده‌ایم و این در حالی است که تاکنون لیست کارکنان شرکتی را با این استدلال که این‌ها به‌صورت حجمی مشغول به‌کار هستند به ما نداده‌اند.

بالای ۷۰  درصد امورات روزانه شهرداری توسط کارگران و امور کارگری به جلو می‌رود و سازمانی همچون پسماند نظارت تک‌به‌تک بر اسامی و تعداد نیروهای شهرداری در این حوزه کارگری دارد و یک کارگر خدماتی بدون اذن شهرداری نمی‌تواند در سازمان مشغول به‌کار شود. چرا آمار کارگران برای خودشان محرمانه نیست ولی وقتی به ما می‌رسد حجمی است؟!

شورای شهر تبریز
سومین سؤال شما مربوط به سفرهای خارجی مدیران شهرداری است، آیا از لیست ارائه‌شده توسط شهردار محترم قانع شدید و لیست اخذشده مطابقتی با سؤالات شما داشت؟
سؤال من از شهردار محترم این بود که لیست مسافرت‌های خارجی مدیران شهرداری در سال‌های ۹۳ و ۹۴، تعداد مسافرت‌ها، کشورهای مقصد، هدف از مسافرت و اینکه این مسافرت‌ها از سوی شهرداری یا شرکت‌ها و سازمان‌های خصوصی رخ‌داده است را به بنده ارائه کنند.

من این را خواسته بودم ولی تنها چیزی که انجام نداده‌اند این است. بنده صرفاً لیست مدیران شهرداری را درخواست کرده بود نه راننده فلان مدیر (که این نیز جای سؤال دارد که راننده برای چه به این سفر رفته است). آیا دوچرخه‌سوار یا فردی که در چین برای قطار شهری دوره‌دیده است، مدیر شهرداری است؟!

در این لیست مدیران شهرداری نیز حضور دارند ولی این نیز ناقص است  و لذا لیست مدیران شهرداری و جزئیات آن فعلاً برای بنده مشخص نشده و به من ارائه نشده است.

چهارمین سؤال شما درزمینه قطعات واگذارشده در شهرک خاوران و لیست اشخاص بود، جواب آقای شهردار را در این زمینه چگونه ارزیابی کردید؟
درباره این سؤال تنها لیست قطعاتی که درگذشته قبل از سال ۹۴ در شهرک خاوران واگذارشده بود را به بنده ارائه کردند که در آن‌ها نیز مغایرت وجود دارد و نقشه کاداستری ارائه کرده‌اند که تطبیقی نیست و لیست واگذاری‌های سال ۹۳ و ۹۴ را به ما نداده‌اند و پاسخ شهردار به این سؤال نیز قانع‌کننده نبود و متأسفم که در این زمینه فرافکنی انجام شد.

پنجمین سؤال شما درباره «آیتا» بیش از همه بحث‌برانگیز و موردتوجه رسانه‌ها و افکار عمومی واقع شد، دراین‌باره نیز توضیحی بدهید.
مستحضرید که آیتا مخفف «ابر یکپارچه تبادل اطلاعات» است که این‌ها می‌خواهند از طریق فناوری و سیستم الکترونیکی مجموعه یکسانی ایجاد کنند که تمامی اطلاعات در آن باهم تبادل شود. این یک طرح موضوع است و این قبلاً پیش از شهرداری فعلی با قیمت کم و البته به‌صورت اولیه و با ساماندهی ابتدایی وجود داشت.

این مسئله درباره آیتا جای تأمل فراوان دارد چراکه پروژه و کاری به بزرگی این قرارداد، فراخوانی ندارد و بناشده است پروژه‌های تا سقف یک میلیارد تومان، یک درصد، یک میلیارد تا ۵ میلیارد، هفت‌دهم درصد و پروژه‌های بالای ۵ میلیارد، نیم درصد از کل قرارداد در اختیار قرار گیرد.

جالب است که بدون مهر آیتا به صورت‌وضعیت پروژه‌ها رسیدگی نمی‌شود و قبل از اینکه به صورت‌وضعیت‌ها رسیدگی شده و پول پروژه‌ها به پیمانکاران پرداخت شود، این یک درصدها، هفت‌دهم درصدها و نیم درصدها از پروژه به‌صورت نقد کسر می‌شود. به‌دست پیمانکار پول نرسیده ولی مکلف است پول را به هر صورت پرداخت کند و اگر این پرداخت امکان نداشته باشد از صورت‌وضعیت‌ها کسر و به‌حساب شرکت گستره نگار مجری آیتا ریخته می‌شود.

اگر قراردادی درزمینه آیتا وجود ندارد که شهرداری نیز اذعان دارد که قراردادی نیست، شهرداری به چه حقی قبل از رسیدگی به صورت‌وضعیت‌ها، پول آنان را از پیمانکاران بدان شرکت پرداخت می‌کند؟ شما تعداد پروژه‌های سه گانه مذکور در سال‌های ۹۳ و ۹۴ را دربیاورید که آیا بر گفته آقای شهردار که ۱۰۰ پروژه و به مبلغ ۳۵۰ میلیارد تومان می‌باشد صحه می‌گذارد؟

اگر قراردادی مابین شهرداری و شرکت گستره نگار نیست، این طبقه‌بندی یک درصدی و نیم درصدی بر چه اساسی است و آقای شهردار بر چه اساسی مدعی فقط ۱۰۰ پروژه به مبلغ ۳۵۰ میلیارد تومان است؟ قطعاً این رقم ۳۵۰ میلیارد تومان نیست و اگر لازم باشد اسناد و مدارک آن را ارائه می‌کنیم.

اگر قراردادی مابین شرکت گستره نگار و شهرداری وجود ندارد، شهرداری بر چه اساسی اسناد شهرداری را در اختیار این شرکت قرار می‌دهد؟ برچه مجوزی به مناقصه‌های شهرداری دسترسی دارند؟ اگر مجوز ندارند چرا لیست پروژه‌ها در اختیار آنان قرار می‌گیرد. این خلاف اندر خلاف و تخلف محرز است.
نجفی۳
آقای شهردار در جلسه شورا این موضوع را از اختیارات شخص شهردار در این مسئله دانست…
این اختیارات را چه کسی داده است؟ شورا این‌ها را نداده. اختیارات شهرداری تفویضی از سوی شورا است و شهردار به‌خودی‌خود اختیاری ندارد. کدام شورا بر اساس کدام ردیف این اختیار را به شهردار داده است؟ آیا شهردار می‌تواند بدون عقد قرارداد این حجم کاری به گفته خود ۳۵۰ میلیارد تومان این فرصت را برای یک شخص باز کنند؟

این شرکت گستره نگار کیست و از کجا آمده است و چرا این شرکت؟ خودشان اکنون کتبی نوشته‌اند که ما حالا در حال تهیه بسته مشارکتی برای این مسئله هستیم.

آقای نجفی در جلسه شورای شهر در پاسخ به سؤالات اعضای شورا چندین بار به کنایه گفت که اگر قصدتان چیز دیگری است در عرض ۵ دقیقه پاسخ دهم و شما تصمیم خودتان را بگیرید. این کنایه‌های شهردار ابهامی درباره سؤالات شما ایجاد می‌کند که آیا هدفتان پاسخ شهردار به مطالبات قانونی اعضای شورا است یا چیز دیگر؟!
امیدوارم تابوی سؤال نکردن از مسئول شکسته شود چراکه امام راحل (ره) جز منویات در عرصه سیاست کلان، به مسئولین رده‌بالای کشور این بود که شما برای مردم مطالب را مطرح کنید و اجازه ندهید مردم سخنان را از زبان بیگانگان بشنوند، در این صورت اعتماد مردم به مسئولین افزایش می‌یابد به‌شرطی صادقانه و درست بگویند و چیزی را از مردم مخفی نکنند.

انقلاب ما انقلاب مردم مدار است و انقلاب رکن رکین مردم و برای مردم است و لذا اینکه این مسئله را درباره پشتوانه این سؤالات مطرح می‌کنند بله این‌ها پشتوانه پاسخگویی از سوی شهردار و شهرداری را دارد و تا زمانی که قانع نشده‌ایم ادامه خواهد یافت.

اگر جواب قانع‌کننده داشته باشند قطعاً این حرف را نمی‌گویند، بنده نیز مدیر امروزی نیستم و مدیری باتجربه هستم و عملکرد من نیز نشان داده که مدیری منطقی هستم و در برابر منطق سر تسلیم فرو می‌نهم.

هر عقل سلیمی این را قبول می‌کند که سخن درست را قبول کنید و از انسانیت و صداقت و آموزه‌های دینی به دور است که من پاسخ درست را قبول نکنم. آقای شهردار وقتی ابلاغ شهرداری را دریافت کرد مکلف به پاسخ‌گویی منطقی و درست است و اگر پاسخ‌ها مبنای منطقی، علمی و استنادی داشته باشد یقیناً من قبول خواهم کرد ولی تاکنون بنده پاسخ منطقی از سوی شهرداری نگرفته‌ام.

آنچه من از شهرداری خواسته‌ام را بدان پاسخ نداده‌اند چه جای پاسخ منطقی است و این‌ها می‌خواهند با فرار به جلو بگویند هدف شما چیز دیگری است، خیر هدف من اخذ جواب درست است که به‌اندازه کافی وقت داده‌شده و جواب درست و منطقی تاکنون از سوی شهردار و شهرداری گرفته نشده است.

قانون در اینجا تکلیف من را مشخص کرده و اگر آقای شهردار فرار به جلو و فرافکنی بکند یا نکند، بنده حقیر به شرح وظایف خودم آشنا هستم و می‌دانم چه کنم، بهتر است آقای شهردار در حوزه خود کارهای قانونی انجام دهد.

امیر حقیاندر صورت عدم اخذ پاسخ قانع‌کننده از سوی شهردار، شما به سمت کارت زرد حرکت خواهید کرد یا استیضاح شهردار؟
در قانون فعلاً کارت زردی پیش‌بینی‌نشده است و این مطرح است و تاکنون از سوی مجلس مصوب نشده است. در موضع ما نیز کارت زردی وجود ندارد و بهتر است کسانی که خود را صادق دانسته و تلقی می‌کنند، وجدان خود را قاضی کنند و پاسخ‌های خود و جلسه شورای شهر را مرور کنند که آیا بینی و بین الله صادقانه صحبت کرده‌اند؟

خواهش می‌کنم کسانی که خود را “صادق” خطاب می‌کنند این مسئله را در پیش وجدان خود به قضاوت بگذارند چراکه معتقدیم باید فردای قیامت در برابر خداوند پاسخ دهیم و امیدوارم تقوای الهی را در پیش بگیریم و تمام‌کارهای انجام‌شده برای خداوند و در جهت دفاع از حقوق مردم باشد.

در پایان اگر نکته‌ای باقی‌مانده بفرمایید
امیدوارم خداوند لحظه‌ای ما را به حال خود واگذار نکند و ما را در جهت انجام‌وظیفه نمایندگی مردم و توسعه شهرمان از بعد اجتماعی، فرهنگی، عمرانی و … کمک کند تا به وظایف خود عمل کنیم.

تلگرام

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رهبر تلگرام تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
  • تبلیغات