پایگاه خبری دیلک

13:59:24 - دوشنبه 13 ارد 1395
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
استاد دانشگاه تبریز:
نمایندگان تبریز در مجلس نقش لیدری داشته باشند/منتخبین، باید عصاره فضائل مردم انقلابی تبریز و آذربایجان باشند
عضو هیئت‌علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تبریز گفت: انتخابات فعلی مقطع آزمون‌وخطا نیست و باید در این دوره افراد شناخته‌شده، مجرب و آزمون داده در مقاطع مختلف به مجلس راه یابند، آذربایجان سر ایران است و نمایندگان آن باید شایسته این عنوان باشند.

tabrizebidar139502071404111461663251ir17_300x210به گزارش دیلک، محمدعلی متفکر آزاد، با اشاره به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مردم‌گرایی، ساده زیستی و ضدیت با اشرافی گری ازجمله گرایشات موردپسند مردم تبریز است که در برابر آن اشرافی گری و مصرف‌گرایی یکی از مظاهر بارز اقتصاد لیبرالیستی است که در برابر آن اقتصاد مقاومتی به‌عنوان یک الگوی اقتصادی علمی و بومی قرار دارد.

وی افزود: اقتصاد مقاومتی یک الگوی الهام‌بخش از نظام اقتصادی اسلام را عینیت می‌بخشد و ازجمله ویژگی‌های بارز اقتصاد مقاومتی عدالت محور بودن آن است، در حالی که اقتصاد لیبرالیستی فاقد این ویژگی مهم است.

اقتصاد ایران دچار بیماری مزمن است
عضو هیئت‌علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تبریز، با تأکید بر اینکه تحقق اقتصاد مقاومتی در جامعه ما یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر می‌باشد، خاطرنشان کرد: ما در نیمه دوم دوره زمانی رسیدن به چشم‌انداز ۱۴۰۴ هستیم و در ۱۰ سال گذشته علی‌رغم شتاب‌های قابل‌قبول در حوزه علم و فناوری، در حوزه اقتصادی نتوانسته‌ایم نتایج خوبی به‌دست آوریم و هنوز در برخی از شاخص‌های اقتصادی ازجمله رشد اقتصادی و اشتغال و عدالت و برخی شاخص‌های اقتصادی دیگر عقب هستیم.

وی ادامه داد: برخی از بیماری‌های مزمن نظیر پائین بودن بهره‌وری، وجود اقتصاد دلال گونه و غیر مولد، سودآور بودن فعالیت‌های غیر مولد، وجود قاچاق در اقتصاد، نقدینگی بالای مخرب و از همه مهم‌تر وابستگی اقتصاد به فروش نفت و وجود فساد در آن، بر اقتصاد کشورمان سیطره یافته‌اند.

متفکر آزاد، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون ما با افت و افول تولید و رکود مواجه هستیم و چاره همه این دردها و مشکلات دیگر، در اقتصاد مقاومتی است.

منتخبین انتخابات، تجربه حضور در مجلس و آشنایی کافی با برنامه‌ریزی و تدوین قوانین را داشته باشند
این پژوهشگر اقتصادی، با تأکید بر اینکه باید در ۱۰ سال بعدی با سرعت بیشتری قدم برداریم و از برخورد شعاری با مسائل پرهیز کنیم، گفت: رهبر معظم انقلاب بر اساس بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی پس از بررسی‌های کارشناسی و مشورت با صاحب‌نظران و مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال ۹۲، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کردند که با نگاهی به عملکرد قوا در این ۲ سال، مشاهده می‌کنیم که کار جدی و عملی در این زمینه انجام‌نشده است.

وی با اشاره به وظیفه مهم اقتصادی مجلس آینده در تصویب برنامه ششم توسعه و نظارت بر اجرای آن، به‌ویژگی‌های کاندیداهای مجلس در این زمینه اشاره کرد و تصریح کرد: افرادی که در دور دوم خصوصاً از حوزه انتخابیه تبریز به مجلس راه می‌یابند، باید تجربه حضور در مجلس و برنامه‌ریزی و تدوین قوانین، اشرافیت به مسائل اقتصادی و شناخت کافی از اقتصاد کشور و کشورهای منطقه را داشته باشند تا بتوانند  در تصویب قوانین لازم برای نیل به اهداف کلان کشور نقش شایسته‌ای ایفا کنند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: این نمایندگان باید ولایتمدار، همسو با منویات رهبر معظم انقلاب، باتجربه، با جرات و انقلابی باشند و کسانی نباشند که با عدم درک پیگیری مطالبات مردم در موقعیت زمانی کنونی، وقت مجلس و مردم را با طرح مسائل حاشیه‌ای تلف و فرصت سوزی کنند.

منتخبین باید، عصاره فضائل مردم انقلابی تبریز و آذربایجان باشند
متفکر آزاد، با تأکید بر اینکه مردم انقلابی و ولایتمدار آذربایجان نشان داده‌اند همراه در عرصه‌های تحولات مثبت کشور، پیش‌قدم و پیشرو بوده‌اند، گفت: افراد منتخب در دور دوم باید عصاره فضائل مردم انقلابی تبریز و آذربایجان باشند و همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند آذربایجان سر ایران است، نمایندگان تبریز نیز باید در جایگاه سر ایران در عرصه قانون‌گذاری و نظارت نقش ایفا کنند.

وی افزود: به‌ویژه نمایندگان حوزه انتخاباتیه تبریز، آذرشهر و اسکو باید کسانی باشند که توانایی ایفای نقش لیدری در مجلس را داشته و مجلس این نقش را برای آنان قائل شود.

عضو هیئت‌علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تبریز، یادآور شد: با توجه به طرح لایحه برنامه ششم و لزوم کار کارشناسی دقیق در تصویب آن و مباحث و مسائل مهم داخلی و بین‌المللی مطرح در مقطع کنونی، اکنون مقطع آزمون‌وخطا نیست و باید در این دوره افراد شناخته‌شده، مجرب و آزمون داده در مقاطع مختلف به مجلس راه یابند و چهره‌های نام‌آشنا نقش لیدری در مجلس را ایفا کنند.

دشمن پس از برجام، درصدد نفوذ اقتصادی در کشور است
متفکرآزاد با اشاره به سخنان اخیر رئیس بانک مرکزی در خصوص کارشکنی‌های آمریکا در اجرای برجام، به این مضمون که «تقریباً هیچ اتفاقی نیفتاده است»، تصریح کرد: در این مقطع ایران به تمام تعهدات خود عمل کرده ولی طرف مقابل بدعهدی‌های زیادی کرده است.

وی افزود: بصیرت و درایت رهبر معظم انقلاب مانع پیروزی دشمن در نیل به اهدافش می‌شود و دشمنان به دنبال استحاله انقلاب از طریق نفوذ اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در کشور هستند، لیکن هشدارهای بصیرت افزای ایشان نقشه‌های دشمن را نقش بر آب کرده است.

این پژوهشگر اقتصادی، با تأکید بر اینکه خطر نفوذ اقتصادی کم‌تر از نفوذ سیاسی نیست، تصریح کرد: دشمن درصدد است مسئولین اجرایی ما را به این باور برساند که تنها راه‌حل مشکلات اقتصادی کشور پیروی از الگوی  لیبرالیسم است و این در حالی است که لیبرالیسم در بیش از ۲ قرن اخیر، با عملکرد خود نشان داده است که پیامد عملکرد آن، به‌غیراز عمیق‌تر شدن شکاف طبقاتی و بحران‌های مالی و اقتصادی بوده است.

چاره مشکلات اقتصادی کشور، اقتصاد مقاومتی است نه الگوی لیبرالیستی!
وی افزود: نظام لیبرالیستی قادر به تأمین رفاه برای توده‌های مردم نبوده است و در کشور ما نیز، ثابت‌شده است که این مدل اقتصادی جواب نمی‌دهد و در این چارچوب باید بدانیم که نفوذ اقتصادی از مجرای احیای تفکر اقتصاد لیبرالیستی صورت می‌گیرد.

عضو هیئت‌علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تبریز، در پایان، چاره تمام مشکلات را در اقتصاد مقاومتی دانسته و یادآور شد: در سال جاری اگر بر اساس توصیه‌های رهبر معظم انقلاب عمل شود، نشانه‌های امیدوارکننده‌ای از بهبود معیشت و وضعیت اقتصادی در پایان سال مشاهده خواهد شد و این در صورتی خواهد بود که دولت به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، نگاه ویترینی نداشته باشد.

تلگرام

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رهبر تلگرام تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
  • تبلیغات